Finalistë

2015

  • Zharko Vasilevski – “Prodhimi natyror dhe tradicional i vezëve të shëndetshme nga pulat”
  • Afrodita Misheva – “Ëagon Bar Macedonia”
  • Suzana Atanasovska- “Uthull ekologjike nga mollët e egra me tregues gjeografik të mbrojtur”
  • Biljana Filipovska – “Certifikata organike për prodhuesit e vogël të margjinalizuar”
  • Lambush Shutinoski – “Bio-turizmi në Vevçan”
  • Jasminka Pashaliska-Andonovska – “Instalimi pilot për përfitimin e paletave nga mbeturinat e biomasës”
  • Sasho Matoski – “Qendra eko-turistike Polog Shara”
  • Zoran Trajçevski – “Nga lulja në lule – në ushqim dhe ilaçe”
  • Aleksandar Dimeski – “Centrali i energjisë diellore të përqëndruar”
  • Sashko Todorov – “Ushqimi i së ardhmes – ferma e insekteve”

2016

  • Lea Linin- “Stacionet e Kompostimit Urban”
  • Aleksandra Eftimovska – “Linja Natyrore”
  • Filip Kareski dhe Sofia Bogeva – “TEL Social”
  • Stefan Percinkov- “Ricikloni dhe merrni bonus”
  • Bojan Rantasha – “Qendra e biçikletave”
  • Marta Mojsova – “Ri-animim eko kreativ “
  • Ana Rafailovska – “Slamaala”
  • Vesna Avramovska- “Tracy Sparks – Plentiful Praktike”
  • Lide Stojanovska – “Për një ëndërr të lehtë dhe natyrore”
  • Shutova Sofia – ” Roll-up nga manaferrat organike dhe frutat me omega3 “
  • Dukagjin Turkeshi- “Turizmi i Liqenit”

2017

  • Petar Matovski – ” Departamente prej 15m3 për mbeturinat organike”
  • Anela Stavrevska Panayotova – “Kopshti Pyjor”
  • Jane Zaevski – “Ushqim për të gjithë “
  • Aco Zdravevski – “Kultivimi i Stevia Reabudiana Bertoni”
  • Sashko Todorov – “Çelësi i gjelbër për fëmijëri të sigurtë”
  • Kristian Shopov – “Iluzione eko”
  • Ljubomir Stojanovski – “Lavender Immortele Macedonia”
  • Ana Ristevska – “TravelIMG”
  • Natalia Burgieva – “Prodhimi i substrakteve për rritjen e kërpudhave, sipas parimit të prodhimit organik”
  • Dukagin Turkesi, Dritan Leshi – “Komuniteti i Gjelbër”
  • Marina Karatrejkova, Aleksandar Popovski – “Bëni sërish Shkupin e Gjelbër”
  • Vele Nelkovski – “Shtëpia Eko Modulare”

2018

  • Tatiana dhe Vardan Blazevski -“Riciklo biçikletën tënde të vjetër “
  • Marko Ugarkoviq “Bin Go “
  • Marjan Stoynev / “Malinka Stojneva-” Sapun 100% natyral i qumështit të dhisë “
  • Vesna Peshevska Djekic -“DROPSAVER (Irristabilaiser) ndihmës në sistemin e ujitjes, pikë pas pike, në bujqësi”
  • Jasmina Glavinchevska -“EKO-FËMIJË”
  • Milica dhe Vasil Petrushevski -“Sallata të reja organike të brenduara “
  • Mila Kuzmanovska / Helena Andonov Grams- “Gram”
  • Marija Mitevska- “Hartimi i mbeturinave zero për të gjithë”
  • Kukutanov Mihail -“Kooperativa e Bletarëve, mjaltë nga Mulliri i Gjelbër”
  • Vanço Atanasovski -“Rrobat në ngjyrat e ylberit”
  • Kristina Todorova -“Gaxhun, ilaç për mbretërit dhe mbret i ilaçeve”

2019

  • Ivan Toromanovski – ,, Modular Biodigjestues anaerobic ( AMB)“
  • Miki Trajkoski „Green Events – toëards green future! – Ngjarje të gjelbra- drejt ardhmërisë së gjelbër!“
  • Jordanço Lefkov – „ ORIZI BIO SMART “
  • Aleksandar Binov- „ Lodra edukative të prodhuara nga druri dhe material të tjera natyrore“
  • Teodora Çizhbanoska „ Challenger“
  • Igor MItev „Smart pill box –Kutia e ygjuar e ilaçeve“
  • Andrej MInevski-„Dino Metal Park“
  • Aleksandar Dudeski, dean Ivanovski „Bushkraft – Е-bike tours Makedonia“
  • MIhail Stevçev „Treebanks – Lets plant millions of trees“
  • Jana KUnovska „E diela e gjysheve në  Ma Belle“
  • Maria dhe Antonio Dimovski- „Planet i shëndetshëm- gjeneranta të shëndetshme“
  • Dejan Spasoviq- „ Qendra edukative në natyrë për fëmijët për të përfituar  aftësi natyrore “

2020

  • Frosina Meshkovska “ Përpunimi i lëvozhgave të vezëve nw shtesa ushqimore për pwrdorim njerëzor”
  • Dragan Hristov “ Sistemi hidroponik (Kultivimi i bimwve  pa nevojën e dheut)
  • Shoqata për mbrojtjen she zhvillimin e ambientit jetësor Eko Logik “ Brumëra  ruralë”
  • Darko Pavllovski “ Servis për gjenerimin dhe valorizimin e biletave elektronike”
  • Filip Andonovski “ Tharëse diellore për farat organike, me kontrollues të ri”
  • Drazhen Koteski “ BLINK DELIVERY”
  • Vanço Kirovski “ Miqtë e bletëve”- Friends of the bees”
  • Imhail Stevçev “ Banka e pemëve”
  • Snezhana Ilievska “ Eko studio për masazh”
  • Sofia Daçeva “ VAJS Aditiv”
  • Dejan Stojanoviq “ GREEN VIVO”
  • Petar Talevski „Bee varroa killer“
  • Riste Janev „Smart green eco trap“
  • Sonja Simiq “ Prodhime të  llojeve të verës nga vreshtat autoktone, me përdorimin e teknologjisë In vitro”
  • Dushica Krstevska “ Mbrojtja e fenomenit të staneve në RMV dhe promovimi i specialiteteve tradicionale të Malishevës”

2021

  • Jasmina Pisleviq “Living globally”
  • Goran Bushkovski “Ripërdorimi i mbetjeve të qeramikës dhe porcelanit”
  • Filip Kostadinovski “Inopod”
  • Lidia Joreva Llazarevska “Modulari HOPI – Elemente të gjelbërta për enterier”
  • Angela Bushevska “EnRoute”
  • Zoran Krstevski „ Sistemi inteligjent për ujitjen automatike të sipërfaqeve të gjelbërta dhe pastrimin e ajrit”
  • Gorjana Bonevska “Biblioteka e parë e lojrave”
  • Stefani Prenkova “Le të zgjasë… / Make it last…”
  • Verica Arnautovska “Video aventura edukative”
  • Irina Tosheva “Mini Irina Tosheva”
  • Vasja Petkovska “Ruaje ushqimin që të mos e hedhësh”
  • Ivan Karanfillov “Një copë e shijshme tradite”
  • Marija Burgieva “Prodhimi i vajrave esenciale dhe aromatizuesve, nga mbetjet e lëkurave të portokallit”

2022

  • Trajko Jordanovski “Makinеri  për riciklim dhe filament nga ambalazhet plastike të ricikluara”
  • Goce Stevanoski  “Nga ndotësi në zbukurues”
  • Marko Ichkarov  “Kosheret  e bletëve për ushqim”
  • BIOOIL DOOEL Shkup “Riciklimi i mbeturinave të vajit-biokarburant (dizelit)”
  • Katarina Georgievska “Ferma e Vanços dhe Katës”
  • Shoqata “Qendra Edukative për Ruajtjen e Natyrës”, f. Negrevë, Pehçevë “Në harmoni me natyrën”
  • Ana Marija Pavlova “Kampi”
  • VE DOG FOOD DOO Prilep “Dhoma pilot e insekteve”
  • Jana Angelovska “Peli”
  • INDOR GARDEN DOOEL Shkup “Eko-konfetat”